Petras Varkala

 

 
PETRAS VARKALA
 
 
  
     
MANO TĖVO KNYGNEŠIO KELIAS
 
Apie knygnešių veiklą esu girdėju­si dar vaikystėje iš savo tėvelio Petro Varkalos, kuris nemažai nuken­tėjo dėl slaptos lietuviškos spaudos ga­benimo ir platinimo.
Mano tėvelis 5 metus tarnavo caro kariuomenėje (apie 1894—1899 m.) Petrapilėje. Jam buvo pasiūlyta ten mokytis med. felčerių mokykloje, ku­rią jis sėkmingai baigė. Besimokydamas buvo kiek laisvesnis nuo karinio muštro, dažnai galėjo išeiti į miestą, bendrau­ti su Petrapilėje gyvenančiais studen­tais ir kitais lietuviais. Per gegužines susiburdavo pažangūs lie­tuviai, sprendė lietuviškos spaudos grąžinimo klausimą, žadino mintis apie savo Tėvynės savarankišką gyvenimą.
Tos liuosybės mintys uždegė mano tėvelio širdį. Atitarnavęs 5 metus kariuomenėje, grįžo į tėviškę su med. felčerio diplomu ir aukso medaliu jau gerokai prasilavinęs, brandus žmogus. Dar kariuomenėje, gavęs lie­tuviškos spaudos, duodavo paskaityti ir kitiems patikimiems lietuviams karei­viams. O sugrįžęs Tėvynėn pasišventė toliau ir plačiau tęsti knygnešystę.
Susiradęs savo aplinkoje patikimų bendraminčių, ne­trukus rado ryšį su Tilžės lietuvininkais -veikėjais. Iš pradžių pats važinėjo į Tilžę ir iš ten atsigabendavo draudžia­mą lietuvišką spaudą. Tačiau tas važi­nėjimas atimdavo daug laiko, o ūkyje laukė darbai. Be to, į jį, medicinos felčerį, neretai kreipdavosi kaimynai pagalbos — ir tam reikėjo laiko. Jis be galo mylėjo žemę, iš  tėvų paveldėtą ūkį ir nenorėjo dirbti jokiame medicinos punkte, tačiau reikalui esant visada pagelbėdavo žmonėms. Už pagalbą niekada neimdavo atlyginimo. Per rugiapjūtę, šienapjūtę, kūlimą ar bulviakasį visada kas nors iš kaimynų noriai atskubėdavo į talką. Mūsų tėvų sodyboje niekada nesupūdavo šienas ar javai, ant lauko nesušaldavo nenukas­tos bulvės. Visi talkininkai išeidami gaudavo spaudos.
Tėvas turėjo gerą  pažįstamą sąžiningą pirklį, kaimo „kupčių" žydelį Zeliką, kuris supirkinėdavo iš ūkininkų veršiukus, avis ir kitką, o pats atveždavo iš miesto smulkių prekių. Tėvelis davė jam adresą ir laiškelį Paprūsėje gyvenančiam lietu­viškos spaudos platintojui. Zelikas, ga­vęs iš ten pluoštą draudžiamos spau­dos, susidėdavo į dvigubą vežimo dug­ną, apkraudavo savo prekėm, šienu ir dar avelę kokią užguldydavo. Net gudriausias žandaras negalėjo įtarti, kad čia gabenama „nusikalstama medžia­ga". Zelikas juokaudamas vėliau di­džiavosi, kad jis prisidėjęs prie lietu­vybės kėlimo. Tėvelis eidamas pas li­gonius užsikišdavo už aulo ar į užantį lietuviškų laikraščių, kalendorių ir da­lindavo, šviesdavo žmones.
Prisimenu, į mūsų namus Girininkuo­se jau gerokai vėliau, atgavus spaudą ir Lietuvos Nepriklausomybę, atvažiuodavo tėvelio anų laikų draugai, ben­dražygiai: dr. A. Garmus, kiti du jo broliai nuo Pakuonio, Čėsna, Bielskus nuo Marijampolės, iš to paties kaimo kilęs vaistininkas Aglinskas ir kiti. Vincas Kapsukas-Mickevičius net slapstėsi mūsų senosios tėviškės svirno pogrindyje. Po didele įvairiais raštais išmarginta mamytės kraitine lova tė­velis išpjovė grindyse kelias lentas, kur Kapsukas ir slėpdavosi. Nesant pavojaus jis išlipdavo iš savo slėptuvės, skaitė, rašė.
Tėvas jau buvo įtariamas ryšiais su „cicilikais" ir draudžiamos spaudos platinimu. Žandarai ne kartą lankėsi Varkalų sodyboje, bet nieko nepešę išjodavo. Tačiau vieną kartą ant au­kšto atrado didelę šūsnį lietuviškų laikraščių, knygų ir išvežė tėvelį į Kauno kalėjimą. Mama liko su mažu kūdikiu ant rankų ir visais ūkio rūpesčiais.
(...Tame pačiame Kauno kalėjime te­ko ir man sėdėti 1949—1950 m, už pabėgimą iš Sibiro. O į karcerį uždarė už tai, kad pro kameros grotas, pama­čiusi savo 9 metų sūnelį besižvalgantį į kalėjimo sieną, šūktelėjau jį var­du, kad susitiko mūsų ašaroti žvilgs­niai. Pikta akis pamatė visa tai per „vilkelį" ir žiauriai nubaudė. Tai vis tie patys mūsų vyresnieji broliai, mūsų vaduotojai — „geradariai").
..................(ieškokite tęsinio)
        Spausdiname Antaninos Varkalaitės-Baltrušienės straipsnį apie knygnešį ir gimtuosius namus. Kas jums labiausiai įsimena iš aprašymo? Kodėl?
Nuotraukos iš knygnešio šeimos archyvo