Vilkų Kaimo Knygnešiams

 

VILKŲ KAIMO KNYGNEŠIAMS
 
 
 
 
 
 
Jurgis Gudas
Gimęs 1868 m. Kumžaičiuose (Plungės raj.), miręs 1941 m. Kretingoje ar Kveciuose, knygnešys. Nuo 1892 m. platino lietuvišką spaudą Plungės, Kulių, Mažeikių, Alsėdžių apylinkėse. Įkūrė kuopelių knygoms ir laikraščiams skaityti bei skleisti. Didžiojo Vilniaus Seimo dalyvis. Buvo policijos persekiojamas. Slapstėsi iki 1913 m. Tarpukario metais platino laisvamaniškas knygas ir laikraščius. Gavo knygnešio pensiją. 1941 m. hitlerininkų sušaudytas. Slapyvardžiai: Jurgelis, Žaliukas.
                                                           Iš: Knygotyra.Enciklopedinis žodynas, Vilnius, 1997
 
Jurgis Gudas gyveno ne vienoj vietoj, nevedęs, dabar turįs apie 50 metų. Jis buvo uoliausias “Šviesos”, “Apžvalgos”, “Tėvynės Sargo”, “Varpo”, “Ūkininko” ir visokio turinio knygų platintojas; nei savo vargo, nei skatiko nesigailėjo, kad tiktai žmonėse apšvietimą paskleistų. Jo gyvenimo aprašyti aš negaliu, nes nežinau jo gimtinės; tiktai žinau, kad užsilaikė prie giminių, Kulių ir Alsėdžių parapijoj.
                                                                           
                                                         D.Bubėnas. Kai kurie žemaičių knygnešiai
                                                         “Knygnešys” ,t.I, (red. P.Ruseckas) Kaunas, 1926
        Prie šio stogastulpio susitikinėdavo knygnešiai, gretimoje Bernotų sodyboje slėpdavo savo naštas, rasdavo priebėgą ir poilsį. Pateikiame žinias tik apie vieną jų, o jums paliekama „surasti“ kitus knygnešius. Už gerus aprašymus bei Vilkų kaimo paminklo tradicijų sukūrimą Plungės S.Daukanto bibliofilų klubas įteiks vardinį a.a.Povilo Grigolos atminimo prizą.
        Ieškokite atsakymų į klausimus: ( “Knygnešys” t.2)
  1. Didžiojo Vilniaus Seimo dalyvis (metai?). Kaip jis ten pateko?
  2. Kodėl buvo policijos persekiojamas net iki 1913 metų?
  3. Iš kur jo laisvamaniškos idėjos?
  4. Kur J.Gudas palaidotas?
Gintauto Černeckio nuotrauka