Matas Dabrila

 

MATAS DABRILA
 
 
 
 
Kunigo vaidmuo spaudos draudimo metais
Kazys MISIUS
 
Caro valdžia, įvedusi rusiškas rai­des lietuviškiems raštams ir uždraudusi šiems leidiniams lotynišką bei gotišką šriftą, siekė kuo greičiau surusinti kraš­tą ir primesti imperijoje vyraujančią religiją - stačiatikybę. Kada per 1863 metų sukilimą bu­vo trypiama bei niokojama Lietuva, kada, sukilimui pralaimėjus, apie treč­dalis Žemaičių vyskupijos kunigų bu­vo ištremti į Sibirą, nužudyti ar kitaip represuoti, kada dauguma krašto elito - bajorijos gėdijosi protėvių kalbos, at­rodė, jog nebus kam pasipriešinti valdžios užmačioms. Tikėta, kad už bau­džiavos panaikinimą valstiečiai rusams jaus dėkingumą ir nesipriešins jų sie­kiams. Iš pradžių negausi lietuvių in­teligentija sutriko, kai kurie iš jų net bendradarbiavo, pritaikant rusų raides lietuvių kalbos garsams reikšti.
Nuo 1863 metų uždraudžiamos pa­rapinės mokyklos. O daugumoje jų Že­maičių vyskupijoje buvo mokoma ir lie­tuviškai. Valdžios išlaikomose mokyk­lose viskas buvo dėstoma rusiškai. Joms buvo skirta svarbi lietuvių rusinimo mi­sija. Išskyrus Užnemunę, lietuviai ka­talikai negalėjo dirbti mokytojais.
1867 metais, negavęs valdžios lei­dimo perspausdinti anksčiau cenzūros aprobuotą maldaknygę, Žemaičių vys­kupas Motiejus Valančius imasi nele­galios veiklos. Jis organizavo lietuviš­kų knygų spausdinimą Mažojoje Lie­tuvoje, jų gabenimą per sieną ir plati­nimą plačioje Žemaičių vyskupijos te­ritorijoje. Buvo suburta knygnešių organizacija.
        Kilus pirmajai knygnešystės bylai, skaudžiai nukentėjo ir kunigai. 1871 metais kunigai Antanas Brundza, Mo­tiejus Kaziliauskas, Pranas Straupas iš­tremti į Archangelsko, Vincas Norvai­ša - į Tomsko, Pranas Butkevičius - į Tobolsko, Kazys Eitutavičius - į Viatkos guberniją. Kunigai Vincas Butvy­das, Vitalis Dembskis ir Pranas Grigaliūnavičius perkelti į Vilniaus vysku­piją, jiems paskirta dvasinės vyresny­bės bei policijos priežiūra.
Nors M. Valančiaus knygnešių organizacija bu­vo likviduota, nors sustiprinta sienos apsauga, bet knygnešių takai į Mažąją Lietuvą nebeužžėlė.
Lietuviškoms valdinėms religinėms knygoms rusų raidėmis buvo paskirta stačiatikių dvasinė cenzūra. Todėl vysk. M. Valančius, o vėliau ir Mečis­lovas Paliulionis negalėjo leisti katalikams naudotis religinėmis knygomis, kurių spausdinimui vadovavo stačiati­kių dvasininkai.
Turėdami didžiulę įtaką liaudžiai, kunigai organizavo rusų raidėmis spausdintų lietuviškų knygų boikotą. Tokių leidinių lietuviai nepirko, o mo­kytojų dovanotas mokiniams, parne­šus namo, tėvai dažniausia sudeginda­vo. Religiniam ir tautiniam engimui skirti leidiniai neteko prasmės.
............... (ieškokite tęsinio)
        Šiame straipsnyje nebus tiesiogiai parašyta apie kun.Dabrilą, tačiau  išryškintos bendros kunigų pastangos ginti kalbą. Pagalvokite, kiek tai priklausė  nuo bažnyčios galvos?
Nuotrauka iš Knygnešio draugijos archyvo