VIDUKLĖS KNYGNEŠIAI
 
 
  
 
NETECKIS Stanislovas (1840 – 1919)
Valstietis, pauparis, knygnešys
 
Kilęs iš smulkiųjų bajorų, anksti liko našlaitis. 20 metų tarnaudamas pas ūkininkus, prarado sveikatą, tad į savo globą jį priėmė Raseinių domininkonai. Per septynerius metus čia sustiprėjo, ir vienuolyno vyresnysis pasiūlė jam, kaip silpnos sveikatos žmogui, tapti paupariu (smulkių bažnytinių reikmenų pardavėju). Taip ir vertėsi smulkia prekyba iki mirties. Kartu su devocionalijomis visuomet turėdavo maldaknygių ir kt. lietuviškos spaudos.
            Buvo asmeniškai pažįstamas su vyskupu M.Valančiumi ir J.Zabermanu, priklausė slaptai Valančiaus knygnešių organizacijai. 1871 m. per atlaidus Eržvilke pas jį surado 17 lietuviškų knygų, o per kratą namuose dar tris.
            Įsigijo užsienio pasą, kad galėtų legaliai patekti į Mažąją Lietuvą. Nuvažiuodavo su savo vežimu pas M.Jankų į Bitėnus. Nelegalią  spaudą pats plačiai skleidė beveik po visą Žemaitiją. Palaikė ryšius su J.Tumu-Vaižgantu.
            Labai daug maldaknygių veždavo į Šiluvos atlaidus. Ten bendraudavo su šiluviškiu Pr.Papreckiu, J.Bieliniu, K.Ūdra ir kt. Keliaujantys į M.Lietuvą arba grįžtantys knygnešiai pas jį visuomet rasdavo prieglobstį. Buvo J.Sakalausko vadovu,  1886 m. pirmą kartą jį lydėdamas į M.Lietuvą. Globojo į nelaimę patekusius. Pats su liet. spauda įkliuvo keturis kartus. Per atlaidus Šiluvoje vėl buvo sulaikytas su liet.knygomis. Išaiškino, kad visos jos buvo išleistos dar iki spaudos uždraudimo (galėjo tarp jų būti ir kontrafakcinių).
            1883 m. per mugę Girdiškėje (Šilalės raj.) per kratą rado 74 knygas, nubaustas 10 rublių bauda. Prekiaujant Šiluvos mugėje 1893 m., policija vėl atėmė 2 knygas. Vilniaus gengubernatoriaus nubaustas 7 dienų areštu. Ne kartą iš policijos išsisuko duodamas kyšius, nunešdavo dovanų policijos viršininkui. Paskutį kartą kratytas ir baustas jau po spaudos draudimo panaikinimo 1905 m sausyje. Tąsyk iš jo namų Viduklėje per kratą paimta 72 liet. knygos ir brošiūros, tarp jų  „Naujas lamentorius su abrozeleis“ (Tilžė, 1904).
                         
                                                 Iš: žinyno „Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai“, V.2004
        Dėl kokių nuopelnų St.Neteckio pavardė įrašyta į Knygnešių Sienelę ir paminklą Viduklėje?
        Klausimai mokantiems skaityti tarp eilučių:
  1. Ko St.Neteckis važiuodavo pas M.Jankų? Kodėl į Bitėnus?
  2. Kas toji slapta M.Valančiaus knygnešių organizacija?
  3. Ar kontrafakcinės knygos galėjo išgelbėti nuo bausmės?
  4. Kaip paaiškinti, kad ir panaikinus spaudos draudimą, knygnešius persekiodavo?