Motiejus Grybauskas

 

 
MOTIEJUS GRYBAUSKAS
 
 
 
Prisiminkime knygnešius
Danutė GUDELIENĖ, Kietaviškių  jaunųjų kraštotyrininkų būrelio vadovė
 
Vaškinis vieškeli,
neši mane į tėviškę.
Kietaviškės. Vaivorykštė
virš kryžkelės...
Kiek tavo čia, kiek mano,
kiek amžino
ir kieto žodžių blizgesio.
 
Taip apie mažą kaimelį Kaišiado­rių rajone rašo poetas ir vertėjas Almis Grybauskas. Kietaviškės rašytiniuose šaltiniuose minimos nuo XVI a. Kieta­viškes garsino žinoma didikų Pociejų giminė. Leonardas Pociejus Kietaviš­kėse 1676 m. pastatydino antrąją baž­nyčią (pirmoji minima apie 1504 m.), o jo žmona Regina-Liudvika Oginskai­tė Pociejienė visaip ją rėmė. Nuo šių didikų laikų jau randama žinių apie kietaviškiečių švietimą. Vizitacijos ak­tuose rašoma, kad 1781 m. Kietaviškių gyvenvietėje buvo 2241 gyventojas, mokėsi 13 mokinių: 2 bajorai, 8 mies­telėnai, 3 valstiečiai. Bet mums labiau pažįstamas spaudos draudimo laiko­tarpis, kai į Kietaviškes 1883 m. gegu­žės 14 d. atvyksta kunigas Silvestras Gimžauskas, garsus aušrininkas, po­etas, lietuvybės skleidėjas, kovotojas prieš carizmo tautinę ir religinę prie­spaudą, blaivybės šalininkas. Kunigas S. Gimžauskas yra parašęs daug straipsnių į laikraščius, knygelių, įvai­rių agitacinių lapelių ir kt. Apie šį lie­tuvybės skleidėją daug rašoma knygo­je "Lietuvos Bicziuolis" ("Lietuvos bi­čiulis"), išleistoje 1996 m. Ją parengė, įvadą ir komentarus bei žodynėlį pa­rašė dr. Paulius Subačius.
S. Gimžauskas Kietaviškėse buvo tik vienerius metus, tačiau pradėjo ne­mažai darbų, kuriuos vėliau tęsė kiti. Kaip ilgai jis buvo prisimenamas, sprendžiame iš įrašo bažnyčios turto ap­rašo akte (1922 m.), kurį kunigas M. Cijūnaitis, perimdamas Kietaviškių pa­rapiją, įrašė: "Minimas yra senesniųjų žmonių net po šiai dienai kun. Gimžaus­kas, buvusis 1883 metais, kaip toksai, ku­ris, rodos, bene pirmas visiems savo parapijonims jųjų suprantama kalba, supran­tamai išaiškino jiems katalikų tikėjimą". Apie tuos laikus P. Lazius parašęs vie­no veiksmo vaizdelį "Kietaviškėse švinta", kur taip pat minimas kunigas S. Gimžauskas: "...O, mūsų klebonas - tikras ąžuolas, jis ir girtuokliams griebia už barzdų..."                                       -
Kunigas S. Gimžauskas čia rado savo bendraminčių. Gilušio kaime gyve­no Motiejus Grybauskas, mokėjęs skaityti, rašyti ir poteriauti lietuviškai. Jis iš paties vyskupo M. Valančiaus gavęs Sutvirtinimo sakramentą. Taip pat ne­toli, Vievyje, gyveno vaistininkas, po­etas Jurgis Milančius. Yra išlikusi ben­dra jų nuotrauka, daryta 1924 m. rug­sėjo 7 d. Nuotraukoje, be datos, yra ir užrašas:
                                                                         Mes už brolius galvas dėjom,
                                                                         daug piktybių nugalėjom,
                                                                         Lietuvą vadavom.
                                                                                                
D. Trakai, Trakiečiai.
Manome, kad  šis užrašas atsi­rado jau mirus knygnešiui Motiejui Gry­bauskui, o pirmąjį posmą sukūręs Jur­gis Milančius, žinomas lietuvybės ža­dintojas, poetas, pasirašinėjęs Dzūko, Dzūkelio ir Trakiečio slapyvardžiais. Vy­resni Vievio gyventojai mena žymų miestelio žmogų, išsiskiriantį savo dar­bais, elgesiu, charakteriu, vaistininką Jurgį Milančių (1869-1956 m.). Tai inte­ligentas, baigęs aukštąjį mokslą, atsisa­kęs visokių patogumų, gyvenęs ir dir­bęs mažame miestelyje, kur žmonės tamsūs, neturtingi ir sulenkėję. Jis sklei­dė meilės tėvynei idėjas, aukštino lietu-
vių kalbą. Iš anksto žinojo, kad niekas už tai jam niekuo neatlygins, kad bus iš­juoktas, nes lietuvių kalba šioje parapi­joje visai išmirusi, o lietuviai gėdijasi sa­vo kalbos.
        Skaitydami pagalvokite, kas čia nuostabaus, jei žmogus moka poterius lietuviškai.
Dėmesio:  Kietaviškių pagrindinės mokyklos kraštotyrininkai skelbia konkursą rašiniui apie Kietaviškių knygnešius ir švietėjus. Būtina parašyti, kurio knygnešio sermėga yra mokyklos muziejuje, kam pastatyti paminklai bažnyčios šventoriuje, kurie rašytojai ir poetai  yra kilę iš Kietaviškių. Ir dar prašome pateikti žinias apie aušrininko kunigo Silvestro Gimžausko įtaką ne tik atlietuvinant  pamaldas, bet ir šviečiant žmones gimtąja kalba ne tik Kietaviškėse, bet ir kitose parapijose. Ieškokite papildomos informacijos pagal pavardes šiame diske. Pelnykite gerus knyginius prizus.
Laukiame jūsų rašinių iki 2010 metų Knygnešio dienos el.p. danutegudeliene@yahoo.com
Kukli vaistinė, kartu ir Milančių šei­mos gyvenamasis būstas, tampa dar ir knygnešių susitikimo vieta, ir drau­džiamos spaudos slaptaviete. Čia daž­nai "ligoniai" apsikeisdavo knygų ry­šulėliais, numatydavo maršrutus ir su­žinodavo patikimų žmonių vardus. Ry­šulėliai tuo metu nekeldavo įtarimo, nes už vaistus dažnai buvo mokama ne pinigais, o kas kuo gali. Toks ligonis dažnai būdavo ir valstietis iš Kietaviš­kių apylinkių Motiejus Grybauskas. Apsimetęs klajojančiu staliumi, su įran­kių dėže nueidavo iki Tilžės ir grįžda­vo atgal. Pareidavo išvargęs, sulysęs, apdriskęs, bet visuomet su ryšulėliu knygų. Šias knygas slėpdvo pirtyje (ne­toli kaimo), rūsyje, vaiko lopšyje, įran­kių dėžutėje, o vėliau nunešdavo į Vie­vį arba į Kietaviškes klebonui, kuris iš­dalindavo patarnautojams arba slėpda­vo bažnyčioje ant viškų. Mėgo Gry­bauskas garsiai skaityti. Pasiklausyti jo sekmadieniais užsukdavo aplinkiniai valstiečiai. Knygnešys ne tik skaityda­vo, bet ir laiškus, raštus rašydavo. Yra išlikęs jo sukurtas eilėraštis, kuriame aprašo savo vargus, patirtus kelionėse:
Tilžės miestelis
Bruku brukavotas,
Ašarėlėm apmazgotas.
In Tilžės miestelį
Pėsčiomis vaikščiojau,
 Rankoj rožončėlį
Visada nešiojau.
Ant pečių krepšelis,
Rankoj rožončėlis,
Tai mano darbelis
Rytas vakarėlis.
Per Tilžės miestelį
Išvargęs ir basas
Visada vaikščiojau,
Rankoj rožončėlį
Visada nešiojau.
Atlikęs daug gerų darbų, nugyvenęs prasmingą gyvenimą, visų gerbiamas Motiejus Grybauskas mirė 1928 m. ir yra palaidotas Peliūnų kapinėse.                                            
                   
                                                                Iš  Knygnešių krivulės  No 26  („Voruta“, 1999.05.08)
Dar skaitykite "Apolonijos Grybauskienės prisiminimai apie Motiejų Grybauską"

1868 - 1956

Jurgis Milančius buvo inteligentiškas žmogus, knygnešys, daraktorius, lietuvybės puoselėtojas.

Spaudos draudimo metais J.Milančius visas savo jėgas skyrė nykstančios lietuvių kalbos atgaivinimui Vilniaus krašte ir Vievio parapijose. Milančiaus vaistinė tapo knygnešių susitikimų vieta.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, jis įkuria pirmąją lietuvišką mokyklą Vievyje ir tampa pirmuoju jos vedėju.