Kazys Grinius

 

 
KAZYS GRINIUS
 
 
 
Kazys  GRINIUS - draudžiamosios lietuviškos spaudos bendradarbis,
redaktorius, leidėjas ir platintojas           
 
Gediminas Ilgūnas
 
1. Kazys Grinius - ištisa mūsų tautos, mū­sų valstybės istorija. Jis gimė 1866 m. gruo­džio 17 d. Mokslą Kaziukas pradėjo greta motinos ratelio, kaip R Rimšos pavaizduo­toje "Lietuvos mokykloje". Atidžiai klausėsi tėvų, kaimynų pasakojimų apie praeitį. Bai­gusį pradžios mokyklą Kazį tėvas tolesniam mokslui nuvežė į Marijampolę. Sėkmingai mokydamasis K. Grinius kopė iš klasės į klasę. 1883 m. gimnazijoje pasirodė "Auš­ra". "Ūmu laiku mes iš lenkiškos orientaci­jos atvirtome į lietuvišką", prisimena K. Gri­nius. 1884 m. rudenį ketvirtokai K. Grinius, K. Žalnierukynas, S. Petrauskas ir J. Ma­čys nuėjo pas gimnazijos katalikų tikybos mokytoją, kunigą J. Miknevičių prašyti, kad jis nustotų mokiniams pamokslus sakyti lenkšikai, sakytų lietuviškai. Tai buvo drą­sus žygis, plačiai nuskambėjęs tarp moki­nių.
Gimnazijoje lietuvių kalbą dėstė P. Kriaučiūnas. Mokydamas kalbos jis "kartu vedė karštą propagandą - nepasiduot, laikytis, nenutausti, rinkti folkloro medžiagą, versti į lietuvių kalbą įvairius raštus, spiestis krū­von, rodytis lietuviais",- prisimena K. Gri­nius. Tai buvo tikra tautinio identiteto išlai­kymo ir atgimimo programa. "Aušros" pa­skatintas septyniolikmetis K. Grinius penk­toje klasėje su suolo draugu J. Mačiu 1884 m. pradėjo leisti ranka rašytą laikraštėlį "Priešaušris". J. Mačys pasirašinėjo Kėkš­tu, K. Grinius - Varnaičiu. Taip prasidėjo K. Griniaus - publicisto ir visuomenės veikėjo veikla.
Baigęs gimnaziją, K. Grinius pranešė tė­vams nestosiąs į kunigų seminariją, o siek­siąs gydytojo profesijos. Įstojęs į Maskvos universitetą, pradėjo studijas medicinos fa­kultete. Maskvoje iš karto įsijungė į lietuvių studentų veiklą: studentų draugijos pasi­tarime aptarinėjo savo ryšius su Varšuvos lietuviais studentais, susirašinėjo dėl laik­raštėlio "Lietuva" leidimo perėmimo į savo rankas.
1888 m. birželio 29 d., per Petrines, Ma­rijampolėje įvyko pasitarimas, kuris vėliau buvo pavadintas Pirmuoju varpininkų su­važiavimu. Jame dalyvavo varšuviečiai stu­dentai V. Kudirka, J. Kasakaitis, studentai iš Maskvos P. Leonas, K. Grinius, mokyto­jai P.Kriaučiūnas ir V. Palukaitis, marijampo­lietis T. Franckevičius. Susirinkusieji nutarė daugiau nebendradarbiauti su klerikaline "Šviesa", leisti naują laikraštį. K. Grinius pri­simena: "Po kokių 2-3 valandų pasikalbėji­mo buvo prieita prie to, kad po atostogų Kudirka praneš apie tą pasikalbėjimą varšuviečiams, o P. Leonas - maskviečiams".
Dar 1889 m. vasarą bendraudamas su kaimo žmonėmis K. Grinius stebėjo jų nuo­taikas, politinius įsitikinimus. Lietuvos mies­tai buvo nutautę. Lietuvos ateitį K. Grinius matė kaime. "Varpas" buvo skirtas daugiau apsišvietusiems žmonėms. K. Grinius ma­tė būtinumą leisti laikraštį kaimo žmonėms. Jo ir kitų bendraminčių iniciatyva 1890 m. sausį pasirodė "Ūkininkas". K. Griniaus tė­viškėje 1892 m. rugpjūčio mėn. įvyko penk­tasis varpininkų suvažiavimas. Susirinkę apie 40 žmonių, suvažiavimo dalyvių, ap­tarė varpininkų judėjimo aktualijas, išrinko komitetą.
1893 m. K. Grinius gavo gydytojo laips­nį ir apskrities gydytojo diplomą. Reikėjo ieškotis darbo. K. Grinius 1893 m. kovo mėn. parsisamdė laivo, plaukiojančio po Kaspijos jūrą, gydytoju ir išvyko į Astracha­nę. Po devynių mėnesių darbo laivo gydy­toju K. Grinius sugrįžo į Lietuvą. Jis liko išti­kimas varpininkų principui, kad lietuvio inteligento vieta - Lietuvoje. Valdiško darbo gauti nesitikėjo, nusprendė verstis privačia praktika. Gydytojo praktiką K. Grinius pra­dėjo Marijampolėje, savo bute.
           Skaitydami atkreipkite dėmesį į viešą politinę demonstraciją.
        Dėmesio – išskirtinis monografijos apie K.Grinių  autoriaus prizas už  geriausią  rašinį Griniaus testamento tema. Įrodykite, kad „Aušra“ ir mokytojai  septyniolikamečio  gyvenimą pakreipė lietuvybėn. Atskleiskite varpininkų idealus ir veikimą per K.Griniaus ir  jo šeimos darbus.
2. Dar varpininkų suvažiavime K. Griniaus tėviškėje buvo kalbama apie būtinumą įkur­ti slaptą švietimo organizaciją, kurios pa­galba būtų galima pagerinti draudžiamo­sios lietuviškos spaudos platinimą. 1894 m. iniciatoriai įkūrė slaptą liberalinę švietimo draugiją ir pavadino ją "Sietynu". Marijam­polės ir Vilkaviškio apskrityse susikūrė kuo­pelės, turinčios apie 70 narių. Draugija vei­kė labai konspiratyviai. "Sietynas" varpinin­kams ir K. Griniui buvo didelė parama.
1895 m. gegužės 1-ąją Vilniuje, A. Do­maševičiaus bute, susirinko 11 Lietuvos so­cialdemokratų partijos kūrėjų. Čia buvo ir du varpininkai - K. Grinius ir J. Bagdonas. K. Grinius suvažiavime perskaitė praneši­mą apie lietuvių tautinį judėjimą, draudžia­mos lietuviškos spaudos leidybą ir gabeni­mą Lietuvon.
Gydytojo praktika, varpininkų veikla, sa­višvieta buvo vienintelis K. Griniaus gyve­nimas. Suaktyvėjus žandarų veiklai, darėsi sunkiau palaikyti ryšį "Varpo" ir "Ūkininko" leidimo reikalais su Tilže ir Ragaine. V. Ku­dirka, norėdamas būti arčiau sienos, gyve­no Naumiestyje. Arčiau sienos sumanė per­sikelti ir K. Grinius, nors tai ir kenkė jo gy­dytojo praktikai.
XX a. pradžioje persikėlę į Marijampo­lę, Griniai rado ją gerokai atlietuvėjusią. Su Grinių patarimu ir pagalba buvo rengiami lietuviški vakarai, kurių valdžios atstovai ne­spėjo kontroliuoti. 1903 m. K. Grinius nu­sprendė surengti Marijampolėje pirmą vie­šą politinę demonstraciją - "Aušros" išėji­mo dvidešimtmečio ir P. Armino-Trupinėlio gimimo penkiasdešimtmečio minėjimą prie jo kapo Marijampolėje. Birželio 29-ąją, per Petrines, po pamaldų bažnyčioje K. Gri­niaus pakviesti apie 300 žmonių su R Armi­no nuotrauka nužygiavo į kapines. Čia prie kapo M. Vosylius pasakė kalbą apie "Auš­ros" svarbą, R Armino nuopelnus Marijam­polei ir Lietuvai, apie atbundantį kraštą. Jis kvietė būti atsidavusiais "Aušros" ir   Ar­mino idealams. Po to susirinkusieji pagie­dojo ir išsiskirstė. Tai buvo pirmas viešas, be valdžios leidimo surengtas renginys. Ži­nia apie šį patriotinį renginį pasklido pla­čiai.
Po 40 metų spaudos draudimo 1904 m. caro valdžia draudimą panaikino. Kai kurie lietuvių inteligentai ėmėsi organizuoti pa­dėkos laiškus carui. K. Grinius kalbėjo, kad tai ne caro malonė, o lietuviškos spaudos, jos leidėjų ir platintojų pergalė. J. Griniuvienė su vyro pritarimu ir pagalba bei Mari­jampolės inteligentijos ir jaunimo jėgomis  sumanė surengti viešą lietuvišką tautinį va­karą su vaidinimu, choru, šokiais ir  t.t.  Va­karas įvyko gegužės 28-ąją, jame dalyva­vo apie 1000 žmonių. Žinia apie vakarą nu­skambėjo per visą Suvalkų guberniją, ji ska­tino rengti vakarus, organizuotis savo vie­tovėse. Kaimo žmonės darėsi vis aktyves­ni.
Tautinio atgimimo veikloje aktyviai da­lyvavo ir K. Griniaus artimieji, jo broliai, se­suo. Ypač pasižymėjo K. Griniaus jaunes­nysis brolis knygnešys Jonas. Gelbėda­mas nuo suėmimo vieną mitinge kalbėju­sį žmogų, jis nušovė caro žandarą ir dėl to buvo priverstas bėgti į Ameriką. Šis drą­sus išpuolis prieš caro valdžios atstovą su­krėtė kelis šimtus sueigos dalyvių. Kazys Grinius rašo: "Ąžuolų Būdos šūviai užde­gė revoliucine aistra visą šiaurinę lietuviš­kąją Sūduvą, nuo pasyvaus pasipriešini­mo caro valdžiai buvo pereita prie aktyvių kovos veiksmų". 1906 m. kovo mėn. Griniai Marijampo­lėje suaktyvino kultūrinę veiklą, įsteigė lie­tuvišką mokyklą, rengė paskaitas, vaidini­mus, steigė bibliotekas. Valdžia uždarė J.Griniuvienės mokyklą, Grinių bute padarė kratą, ieškojo ginklų. Grinius suėmė ir už­darė į Marijampolės kalėjimą, tačiau dėl įkalčių stokos po kurio laiko paleido. 1908 m. žandarai vėl pas Grinius darė kratą, juos suėmė ir uždarė į Kalvarijos kalėjimą, ap­kaltinę priklausymu draudžiamai socialde­mokratų partijai, antivalstybine veikla. Šį kartą Griniams kalėjime teko pasėdėti il­giau, o paleidus iš kalėjimo įsakė per sa­vaitę išvykti iš Suvalkų gubernijos. Griniai iš Marijampolės atvyko į Vilnių. K. Grinius užsiėmė spaudos leidyba.
Į viršų
3. K. Grinius savo kalbose, raštuose atvi­rai išsakė savo tikslą - laisvos, nepriklau­somos, demokratinės Lietuvos valstybės atkūrimo siekį. Caro valdžios cenzūruoja­ma lietuviška spauda neleido apie tai kal­bėti, todėl K. Grinius siūlė atgaivinti Tilžėje "Varpo" leidimą. Tai 1913 m. ir buvo pada­ryta.
Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, K. Grinius su karo pabėgėliais pasitraukė į Rusiją. Bolševikinį perversmą Rusijoje 1917 m. spalį K. Grinius sutiko su nerimu. Rusi­jos pilietinis karas, suirutė trukdė lietuvių veiklai. Jie įvairiais būdais veržėsi į tėvynę. Plėšikaujantiems raudonarmiečiams nužu­džius K. Griniaus žmoną ir dukrą, jis su sū­numis per Prancūziją, Vokietiją grįžo į Lie­tuvą. Apsigyveno Marijampolėje. Vėl ėmė­si gydytojo praktikos, įsitraukė į politinę veiklą. K. Grinius buvo išrinktas į Steigia­mąjį Seimą, į I, II, III Seimus, o 1926 m. iš­rinktas Lietuvos Respublikos prezidentu. Po 1926 m. gruodžio 17 d. perversmo dir­bo organizacinį darbą savivaldybėje. 1944 m., artėjant antrajai sovietinei okupacijai, pasitraukė į vakarus. Mirė JAV 1950 m. bir­želio 4 d. 1994 m. spalio 8 d. urna su jo palaikais parvežta iš JAV ir iškilmingai per­laidota prie jo gimtojo kaimo.
K. Griniaus gyvenimas, veikla, įsitikini­mai, asmeninis pavyzdys, neišsenkantis optimizmas - ženklus mūsų tautos ir vals­tybės gyvenimo tarpsnis. Mes ir mūsų pa­likuonys daug ko galime iš jo pasimokyti, daug kuo pasekti. Jo visuomeninio testa­mento žodžiai buvo ir bus Lietuvos demo­krato programa ir siekis. Jis mirė tikėda­mas, kad Lietuva prisikels, sulauks nepri­klausomybės ir kvietė dirbti jos labui. Te­stamente sakoma:
"Giliai tikiu Lietuvių Tautos amžinybe.(...) Jei ką savo gyvenime naudingo atlikau, tai daugiausia pasitikėdamas savąja Tauta. (...) Kaip Vincas Kudirka dirbo be jokių są­lygų su didėliausiu pasiaukojimu, taip ir aš stengiausi visą gyvenimą atlikti savąsias pareigas, negalvodamas, ar būsiu pagirtas, ar papeiktas, nukentėsiu ar kokią naudą tu­rėsiu. Pasiaukojimas ir meilė siekimams nu­lemdavo darbo rezultatus. (...)
Aukščiausios Lietuvių Tautos dvasinės ir medžiaginės gerovės galima pasiekti tik laisvoje, nepriklausomoje, demokratinėje Lietuvos Respublikoje".
                                                     
                                                    Iš Knygnešių krivulės No.20 („Voruta“, 1997, Nr.11)
Vaidevučio Būdvyčio nuotrauka